Јанушев:Изборната понуда на ВМРО-ДПМНЕ нуди предвидлива иднина за сите наши сограѓани

Ајде да воведеме институт кој што ќе го наречеме “кандидат за носител на мандат” (Spitzenkandidat), исто како што имаме носители на изборни единици.
Тој што ќе победи има право да ја формира владата, да биде идниот премиер и да ја води Република Македонија во следните четири години. Тој што ќе изгуби нема да може да се крие позади пратеничкиот мандат, туку веднаш да ја напушти политиката и да се соочи со одговорноста на сопствениот пораз.

Изборната понуда на ВМРО-ДПМНЕ ќе содржи во себе стратегија и визија како Македонија ќе изгледа за 10 години. Тоа е програма која што нуди предвидлива иднина за нашите сограѓани.

Првиот дел ќе биде владеење на правото и бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата и нулта толеранција за корупцијата. Вториот дел ќе биде “дигитализирана Македонија” – целосно дигитализирана држава. Со владеење на правото и нулта толеранција на корупцијата, а истовремено целосна дигитализација и отчетност во процесите, ќе имаме инвеститори, ќе имаме повеќе пари во економијата, ќе имаме повеќе пари во буџетот, а со тоа поголема можност за инвестиции во образованието, во здравството и во земјоделието, поддршка за пензионерите, поддршка за младите. Ќе имаме повеќе пари за екологија. Третиот столб е македонизмот – враќање на македонизмот во Македонија.

П.С. – даночно олеснување за сите млади до 29 години кои што имаат годишно нето примање не поголемо од 360.000 денари (или месечно нето примање не поголемо од 30.000 денари).

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...