Тоа што десет пати СДСМ ќе ја повтори една иста лага за енергетиката не станува вистина

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

Тоа што десет пати СДСМ ќе ја повтори една иста лага за енергетиката не станува вистина.

СДСМ е шампион во нереализирани ветени проекти, 98% од ветени проекти немаат реализирано ништо.

СДСМ е шампион во лажење и пласирање на лажни вести.

СДСМ е светски шампион во спроведување на криминал и рекет.

Лага е СДСМ вели дека „во времето на Мицкоски како директор на ЕЛЕМ струјата поскапе за 100 проценти увезувајќи енормно скапа струја“.

Во периодот од април 2015-та до август 2017-та година цената на струјата во сите три пресметковни периоди се намалува. Тоа го потврдува во своите извештаи и Регулаторната комисија за енергетика каде се гледа дека:

  • во периодот јуни 2015 – јуни 2016 година цената на струјата е намалена за 0.33%
  • во периодот јуни 2016 – јуни 2017 година цената на струјата е намалена за 0.25%
  • и во третиот извештај кој го мери периодот по јуни 2017-та до август 2017-та година цената на струјата е намалена за 0.25%.

Овие податоци се лесно проверливи, но Заев и СДСМ обожаваат да пласираат лажни вести во јавноста бидејќи знаат дека им се ближи крајот. Нема лага која времето нема да ја демантира, доаѓаат промени, доаѓа обнова на Македонија.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...