Стојаноска: СДСМ продолжува со лаги и манипулации

Стојаноска во своето излагање на комисијата за финансирање и буџет искажа револт кон СДСМ кој во својата програма во 2016-та година наречена “За живот во Македонија” пропагирале популистички мерки кои до ден денес не се исполнети.

Наброи неколку од нив, меѓу кои бесплатното здравствено лекување за сите осигуреници, зголемување на 15% на основната плата, зголемување на платите на докторите до 2020-та година во износ од 100.000 денари и така натаму, со кои посочи дека сите ветувања на СДСМ се ветер и магла.

“Донесовте закон со кој ги укинувате квотите во аптеките, односно лимитите за земање на лекови. Дали сте свесни дека со ова губат помалите аптеки низ државата и дека само фармацевтските гиганти ќе работат и ќе остваруваат профит? Можеби тоа ви е намерата, да земете проценти преку некоја од фирмите блиски до власта”, додаде Стојаноска. Во однос на сите проекти и ветувања од страна на СДСМ, Стојаноска истакна дека станува збор само за зборување во празно и лажење на народот.

“СДСМ како во минатото така и сега докажува дека неработењето и лагите се она на што се посветени целиот мандат”, заврши Стојаноска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...