Мицкоски изразува најдлабоко сочувство за загубените човечки животи по големиот земјотрес кој го погоди градот Драч

Соопштение до јавноста

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета.

Мицкоски изрази најдлабоко сочувство за загубените човечки животи по големиот земјотрес кој го погоди градот Драч.

Тој посочи дека овие тешки мигови кај човекот ги истакнуваат најсветлите човекови карактеристики како солидарноста, помагањето и хуманоста и токму поради тоа во овие моменти е потребна обединетост со една цел, помош на семејствата на настраданите и повредените.

Ваквите трагедии покажуваат дека е потребно надминување на разликите и дека е важно меѓусебното почитување, додаде Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека вакви природни катастрофи не се непознати за македонскиот народ и Македонија, па поради тоа ВМРО-ДПМНЕ како партија е подготвено да помогне на секаков начин.

 

 Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...