Затуровска: Буџетот за 2020 година е само за поткуп на граѓаните пред избори

Целиот Буџет за 2020 година е во насока да се поткупат граѓаните. Единствено во насока на популизам. Веројатно Владата си ја знае состојбата или што направиле, односно не направиле, рече Лилјана Затуровска пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на дебатата на телевизија 24 на која главна тема беше буџетот за следнатата година.

-За ова говорат бројките. Или Од 3,9 милјради евра, замислете 3,5 милјарди се одвојуваат за плати, за пензии, субвенции. Оттука не може да биде она што тие го планираат за следната година е се само не развоен Буџет, тоа е само Буџет за поткуп на гласачко тело, додаде Затуровска.

Таа се осврна и на слабата реалзиација на капиталните инвестиции.

-Во 2018 година реализацијата на капитални инвестиции ви е 12 милјарди од 24 планирани. Сега за 2020 година планирате 23,5 милјарди евра, рече Затуровска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...