Николоски за АЛФА: Заев лаже, полицијата била распоредена – знаеле дека ќе има навивачи во МНТ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на АЛФА ТВ коментирајќи за тоа што навивачката група Шверцери за јубилејот на фубалскиот клуб Шкупи го оштети инвертарот во Македонскиот Народен Театар, вели дека ако не реагирале тие како ВМРО-ДПМНЕ ова немало да постои во јавноста и дека власта знаела дека ќе има навивачка група во МНТ.

–Заев и мегафоните на Заев велеа дека не знаеле дека ќе има навивачка група во МНТ, дека тоа било друга прослава и дека овие ептен случајно биле таму. Прво, полицијата била добро информирана за овој настан и во петок биле распоредени 150 припадници на ЕБР и 30 припадници на „Алфа“. Тие биле распоредени во близина на театарот, очекувајќи да се случуваат инциденти – вели Николоски.

Тој прашува дека ако не знаеле дека ќе има ваков настан, зошто од МВР распоредиле 150 специјалци од ЕБР и 30 припадници на алфите? Тие биле од другата страна на театарот несакајќи да бидат забележани. Второто прашање е кога почнале инцидентите внатре, зашто не влегле да реагираат?, прашува Николоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...