Николоски: Јасна е спрегата на СДСМ со Јанева, а тоа го покажува и последното финансирање на Јанева со владини пари

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното гостување во емисијата „Што не е јасно“ посочи дека она што тој и ВМРО-ДПМНЕ во минатото го зборувале сега излегло на виделина, односно како што рече тој се испоставило дека постои спрега помеѓу Зоран Заев, СДСМ и СЈО.

Практично излегува на виделина она што ние цело време зборувавме, а тоа е дека постои спрега помеѓу Заев, СДСМ и СЈО, и дека СЈО немаше цел да го направи она за кое што беше формирано а тоа е да открие кој прислушкуваше и да го гони високиот криминал во државата, пред се финансискиот криминал, туку имаше за цел да врши политички прогон кон политички неистомисленици , најголем дел од ВМРО-ДПМНЕ, да ги уценува оние кои што ќе прифатат уцена, а оние кои што нема да прифатат уцена да одат по судови и затвори. Тоа беше улогата на СЈО, вели Николоски.

Тој истакна дека деновиве е актуелно и финансирањето од страна на владата на СДСМ на функционерите од СЈО што уште еднаш ја покажува нивната поврзаност, како и директори на повеќе државни институции , потенцирајќи дека со ваквиот начин на функционирање СЈО целосно ја уништило идејата за правдата во Македонија.

Деновиве гледаме дека таа улога се зголемила и сега стана главен финансиер на СДСМ, односно гледаме дека врвни функционери на СДСМ, како директори на полиција, директори на АЛФИ, на финансиска полиција, советници на министри, синови и ќерка на директори на катастер земале огромни суми на хонорари што значи дека СЈО директно го финансирал СДСМ, што ја покажува спрегата помеѓу СЈО, СДСМ и докажува дека Македонија овие години со СЈО имаше неправда, наместо правда што целосно ја уништи идејата на тоа обвинителство. Првиот човек на алфите земал 33.000 евра, на финансиската полиција 26.000 евра, Катица Јанева земала 157.000 евра додатоци, изјави Николоски.

Николоски праша каде е државната комисија за спречување на корупција, како и јавното обвинителство, и невладините организации да бараат одговор за целокупната состојба за финансирањето на високите функционери, укажувајќи дека претходно постојано барале транспарентност а сега ги нема да побараат никаква одговорност од страна на владата.

Она што јас се прашувам каде Државната комисија за спречување на корупција која што беше многу гласна пред претседателските избори обидувајќи се да наштети на ВМРО-ДПМНЕ и на нашиот претседателски кандидат проф. Силјановска, каде е редовното јавно обвинителство, каде е еден тон невладини организации финансирани од Фондацијата СОРОС кои што претходно не можевме да ги симнеме од телевизиите барајќи некаква транспарентност а сега за огромни суми не можеме да ги видиме А да кажат, нагласи Николоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...