Мицкоски денеска оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи

Соопштение до јавноста

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска (22.11.2019) оствари средба со заменик-координатор на пратеничката група на ЦДУ/ЦСУ, Торстен Фреи.

На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во Македонија, одличните односи помеѓу сестринските партии, но и за европската перспектива на Република Македонија.

Мицкоски истакна дека нашата држава се соочува со сериозен проблем, висока стапка на криминал и корупција во највисоките ешалони на власта. Тој додаде дека речиси сите поголеми случаи на висока корупција се уште немаат правна разрешница, а во нив се вмешани високи државни и партиски функционери на владејачката партија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се фокусира на решавање на овој горчлив проблем и ќе биде фокусирана на суштински реформи во правосудството и на поле владеење на правото.

Соговорниците ги потврдија одличните односи помеѓу двете сестрински партии, ВМРО-ДПМНЕ и ЦДУ и се согласија дека постои простор за натамошно продлабочување на соработка.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека стратешка определба на ВМРО-ДПМНЕ и на Република Македонија е членството во Европската Унија и поддршката која нашата држава ја добива од Германија и владата на сестринската партија ЦДУ/ЦСУ во целиот овој изминат период е од клучно значење.

 

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...