Кузмановска: Капиталните инвестиции за жал од Буџетот се финансирани многу малку

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска денеска во „Топ Тема“ појасни дека во предложениот Буџет на Владата процентот на капитални инвестиции е навистина многу мал, а патната и железничката инфраструктура е предвидено да се финансира со донации.

-Капиталните инвестиции за жал од Буџетот, финансирани се многу малку. Еден процент кој значи минимално во самото планирање, затоа што сите и тоа железничката и патната инфраструктура , делот од Буџетот се финансирани сите од донации, односно од Европска Банка, Светска Банка, и во делот од гасификацијата, истакна Кузмановска.

Кузмановска додаде дека сите даноци и оние придонеси кои се во приходната страна, а се во делот на трошење на финансиски средства односно на проекти не се планирани и распределени во делот на капитални инвестиции, тие се распределени само за плати, за неостварените ветувања на СДСМ кои ги даваше пред да дојде на власт.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...