Николоски од Загреб: Доналд Туск силно ќе го поддржи ВМРО-ДПМНЕ во предизборната кампања

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски е на конгресот на Народната Европска Партија во Загреб каде ќе се избира нов претседател на Европската народна партија, ова денеска за Алфа телевизија го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

-Ние го започнавме работниот дел со многу билатерални средби, утрово имавме средба со претседателот на ЕУ Доналд Туск кој што е фаворит за претседател на европската народна партија и се очекува денеска да ја освои довербата на делегатите на Европската народна партија и да стане претседател на најмоќното политичко семејство во Европа, вели Николоски.

Тој додава дека Туск го започнал денот со средба со ВМРО-ДПМНЕ на која што бил информиран за состојбата во Македонија и работата на ВМРО-ДПМНЕ, подготовките за следните парламентарни избори како и замолиле за поддршка од Европската народна партија.

-Туск силно ќе го поддржи ВМРО-ДПМНЕ во предизборната кампања и тој смета дека тоа е политичката партија која што треба да ја води Македонија напред. Информиравме за сите оние недостатоци кои ја има владата на СДСМ, но во исто време лобиравме Македонија и граѓаните да не се заложник на овие лоши политики и Македонија да оди напред во евроинтеграцискиот процес, вели Николоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...