Николоски ексклузивно за Сител: Утре изутрина ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари билатерална средба со Доналд Туск

ВМРО-ДПМНЕ активно работи и лобира Македонија да оди напред и се надевам дека после промената на власта во април следната година ќе можеме 2020 година Македонија да оди на брза трака на реформи и да не ја изгуби оваа година, ова денеска во вестите на Сител го истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски.

-Во однос на активностите утре и во четврток сме на конгрес на европската народна партија каде што ќе се избира нов претседател на европската народна партија кандидат е господинот Доналд Туск досегашниот претседател на ЕУ и можам ексклузивно да кажам дека утре ќе имаме билатерална средба со него и раководството на ВМРО-ДПМНЕ на која што ќе зборуваме за соработката меѓу ВМРО-ДПМНЕ и европската народна партија, вели Николоски.

Тој открива дека веќе се закажани и неколку средби и дека Мицкоски ќе се сретне со неколкумина премиери и десетина претседатели на политички партии каде што ќе ги разменат нивните ставови.

-Во четврток ќе заминеме и на конгрес на ЦДУ нашата сестринска партија од Германија каде што се предвидени неколку средби со највисокото нивно членство, додава Николоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...