Пемова: Измена и дополнување на Законот за минимална плата во овој предизборен период е чист популизам

На денешната собраниска седница се обрати пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Весна Пемова која што посочи дека зголемување на минималната плата претставува популистичка мерка за купување на гласови пред избори.

Многу економски експерти велат дека ако се тргне од фактот дека платата е една економска мерка тогаш висината на платата многу зависи од економските чинители, а не од политичката волја и желба. Сметаат дека оваа измена и дополнување на Законот за минимална плата во овој предизборен период е чист популизам, и е само во една насока односно за купување на гласови, и дека нема економска база и економска логика за зголемување на минималната плата во овој период. Бидејќи отпуштањето на работниците ќе биде поголемо, појасни Пемова.

Пемова додаде дека ваквото административно покачување на платата нема никаде ниту во Европа, дури ниту во светот.

Опасноста од ваква популистичка мерка на владата за зголемување на минималната плата укажува и Светската Банка во извештајот за земјите на Западен Балкан, каде што спаѓа и Република Македонија. Светската Банка ја предупреди владата од опасноста, истакна Пемова.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...