Муцунски: Владата воведува фиктивни мерки со кои македонските граѓани не живеат подобро

Водевте антипазарна даночна политика, реалноста е дека не успеавте ни 35 проценти од предвиденото во капиитални инвестиции да го реализирате, реалноста е од ветените 500 километри автопат, ниеден километар не е отпочнат, релноста е дека ова е „ќе влада“, се ова опстрактно во иднина, за следниот буџет, а имавте три години да создадете опипливи промени во нашето општество, да го подржите претприемништвото, да знаете да напроите три инвестиции кои вие сте ги привлекле директно, да создадете коренити промени кои граѓаните ќе ги почувствуваат, вели Тимчо Муцунски меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на тв дебата на Канал 5 Телевизија.

Муцунски исто така истакна дека од било која мерка којашто е превземена од владата, а најголем дел се фиктивни мерки коишто не постојат, македонскиот граѓанин не живее подобро.

-Никој не живее подобро, ние имаме влада која што нема капацитет да создаде опипливи промени, на оваа е влада секое ветување во економската програма е „ќе“,се создадоа очекувања за просечна плата кои не се исполнија, владата не создаде ниедна реформа, вели Муцунски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...