Милошоски: Функционерите кои се на чело на МЗ ја отсликуваат вистинската состојба која владее во здравството

На денешната собраниска седница, пратеникот Антонио Милошоски преку своја реплика истакна и потсети всушност зошто денес Собранието избира нов заменик министер.

„Јас би сакал на кратко денес да напоменам зошто имаме избор на нов заменик министер за здравство. Да напоменам дека денес имаме избор токму затоа што претходниот заменик министер за здравство беше од новинари откриен во афера за примање поткуп за која што ќе се докаже дали била аргументирана или не“, потсети Милошоски.

Тој уште еднаш потенцираше дека, токму владините функционери кои се на чело на министерството за здравство ја отсликуваат вистинската состојба која владее во здравството во Македонија преку сомнителни милионски тендери и класични примери на примање на поткуп за вршење на здравствени услуги.

„Но како и да е, ова за жал се највисоките официјални претставници на здравството и разликата помеѓу нив, помеѓу министерот, заменикот министер, директорот на фондот за здравство и другите е дали некој бил „ин флагранти“ фатен во примање поткуп или некој се уште не е фатен во примање на поткуп или местење на тендери“, заврши Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...