Манчев: Ветувавте подобро здравство за сите, но напротив од ден на ден здравството е се полошо

На денешната седница во Собрание на Република Македонија, се обрати пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ванковер Манчев, посочи дека оваа влада го уништи здравствениот систем.

-Во текот на оваа Влада се променија двајца министри за здравство и двајца заменик министри за здравство. Ова е третиот предлог за заменик министер за здравство. Ништо значајно не се промени во здравството. Ветувавте здравство за сите и за пациентите и за докторите подобро, но напротив од ден на ден здравството е се полошо, нагласи Манчев.

Манчев додаде дека ниту едно ветување на власта за здравство не се оствари, за жал ниту едно.

-Така да дали името ќе се вика А или Б, оваа Влада нема идеја како со здравството. Имаме само празни ветувања кои што се чудам како не ретерирате од нив кои што упорно ги повтарате, поништени тендери и незадоволни пациенти, истакна Манчев.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...