Манаскова до Заев: Дефинитивно најнепопуларен министер во Вашата Влада е Венко Филипче

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Магдалена Манаскова денес од собраниска говорница посочи дека најнепопуларниот министер во Владата на Зоран Заев е Венко Филипче и тоа не го гледа само опозицијата, туку и самите граѓани на Република Македонија.

-Со оглед на CV-то кој што го достави господинот Арслани има само една страна. Па и не гледам како сте се одлучиле за токму тој да биде заменик министер на здравство, во овој значаен ресор, додаде Манаскова.

Манаскова појасни дека имаше и предлози од колегите пратеници, а нејзин предлог за заменик министер за здравство е да се постави Исмаили.

-Затоа што неговото CV е подобро во оваа област. А, резултатите во културата му се катастрофални, па можеби овде може да се пронајде. И да има некој напредок. Факт е дека господине Заев дека дефинитивно најнепопуларен министер во Вашата Влада е господинот Венко Филипче. Тоа не го говори опозицијата иако наша работа нормално е да критикуваме меѓутоа на сите анкети кои што се релевантни со репрезентативен примерок во првите три места без исклучок се наоѓа секогаш господинот Венко Филипче. И се разбира тука некаде е и господинот Анѓушев. Меѓутоа тој за ваша среќа најави дека самиот ќе се повлече од политиката.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...