Иванов: Здравството е во толку лоша состојба што Стив Џобс да се стави заменик министер таму нема да има никакво подобрување

Иван Иванов, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска на собраниска седница посочи дека здравствениот систем е во очајна состојба, можеби власта треба да прошета по клиниките низ градовите да увиди во каква состојба се наоѓаат.

-Два месеци пред избори да разговараме за заменик министер во сектор во кој што владее целосен хаос верувајте дека нема да има никаков ефект, нагласи Иванов.

Иванов додаде дека ситуацијата во здравството е во толку лоша состојба што сега да се воскресне или Стив Џобс да се стави заменик министер таму нема да има никакво подобрување.

-Односно ситуацијата е повеќе од алармантна односно катастрофална. Верувам дека правите анкети за одредени области сигурно имате и за здравството. Дали постои барем еден човек во Македонија кој што е задоволен од здравствените услуги во Република Македонија, запраша Иванов.

Иванов истакна дека Власта треба да прошета низ клиниките посебно во оние кои што не се реновирани  за да видат дека тие се во очајна состојба. Таму здрав човек да влезе за две недели ќе се разболи.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...