СДСМ ги изманипулира лекарите и медицинските работници, ништо од ветените 100.000 денари плата

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Венко Филипче

Власта ги изманипулира лекарите и медицинските работници. Ништо од ветените 100.000 денари плата.

Три години не направија ништо за здравството.

Платите требаше веќе да бидат 100.000 денари, а не се ни на пат да станат.

Дополнително засметувањето на дежурства и други ставки на име плата како истата би изгледала поголема е манипулација и поигрување со лекарите, нивниот труд и мака.

Власта денеска ги изигра и административните работници во здравството, кое повторно останаа извисени.

Зоран Заев и Венко Филипче ја изгубија довербата кај лекарите и пациентите. На 12 април следуваат промени.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...