Мицевски до министерот за земјоделие: Треба да зборувате на темата на која што сте повикан, а не политиканство да водите

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на собраниската седница посочи дека гостите во Собранието треба да внимаваат како се однесуваат, министерот за земјоделие е повикан како гостин да одговори на темата за која што е повикан, а не да води политиканство.

Јас замолувам да и гостите во ова Собрание кои што доаѓаат, а тоа се министрите да внимаваат како се однесуваат. Затоа што министерот за земјоделство денеска е дојден по основ на законот за вино, а не да бистри политика. Затоа што сите 120 пратеници овде во ова Собрание се избирани од граѓаните и тие имаат легитимитет да зборуваат за теми кои што сметаат дека се битни и се во контекст на сето она што се случува, истакна Мицевски.

Мицевски додаде дека министерот за земјоделие треба да зборува на темата на која што е повикан, да зборува зошто не се исплатени парите на оризарите, да зборува зошто не се исплатени измрзнувањата во Ресенско и Пијанечко, а не политиканство да води тука.

Затоа ќе ве замолам уште еднаш и вас, да и гостите во ова Собрание кои што доаѓаат се однесуваат согласно Кодексот за добро однесување и да внимаваат како се однесуваат, истакна Мицевски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...