Нелоски до Каевски: Вие како СДСМ капитулиравте по секој основ во однос на студентите и студентското движење

Во емисијата, „Само Вистина“ членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски потсети дека СДСМ односно СДММ кога беа во опозиција излегуваа, покажуваа слики од руинирани студентски домови и ветуваа дека кога СДСМ ќе дојде на власт ќе изградат т.н „студенски град“.

-Вие како СДСМ капитулиравте по секој основ во однос на студентите и студентското движење затоа што вие излегувавте и покажувавте руинирани домови, ветувавте дека ќе изградите студентски град , јас не знам каде е тој студентски град сега, истакна Нелоски во своето гостување.

Нелоски укажа дека ВМРО-ДПМНЕ имаше проектирано студентски дом кај салата „Борис Трајковски“ кој ќе ги задоволи капацитетите на студентите, но за жал СДСМ дојде на власт и го прекина тој проект.

-Имаме тотално крахирање на Министерството за образование кога се работи за Законот за високо образование, немаме одбор за акредитација, се случува цели катедри на факултетите да немаат можност да се акредитираат. Студентите немаат студентски правобранител, немаат кој да ги штити нивните права на самите факултети, потенцираше Нелоски во своето гостување.

Тој го своето гостување порача дека ова денеска што го гледаме е лицемерие и истото ќе го гледаме до изборите.

– Јас се уште ги чекам 600.00 млади да се вратат во државата бидејки Дарко Каевски излегуваше пред влада и ветуваше дека ќе ги вратат сите млади кои се иселеиле од државата, додаде Нелоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...