Андоновски: Резултатите се поразителни, покачен е бројот на млади невработени, иселувањето е фрапантно

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ гостуваше советникот за надворешна политика од ВМРО-ДПМНЕ Стефан Андоновски кој кажа дека фактите во врска со младите се поразителни.

Андоновски потенцираше дека според извештајот на Светска Банка бројот на невработени млади е покачен од 44,5 % на 54, 8 % , понатаму дека иселувањето е фрапантно и дека околу 25.000 млади се иселуваат годишно и дека тоа ја чини државата од 30 до 40 милиони евра на годишно ниво.

Додаде дека владата има 330 милиони денари скратени средства од буџетот кои што се наменети за образование што е поразителна бројка од кои 125 милиони денари наменети за инфраструктурата во истото.

Андоновски посебно стави акцент на младите доктори кои што се почесто посетуваат курсеви по германски јазик со мотив за наоѓање работа во Германија и перманентно иселување од државата што е директно поврзано со огромното иселување на млади во земјава.

Советникот за надворешна политика кажа дека младите добро живеат но само они кои што се иселиле во некои од европските држави.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...