УМС на ВМРО-ДПМНЕ одржа редовна седница на Централен Комитет

Денеска 03.11.2019 година, УМС на ВМРО-ДПМНЕ одржа редовна седница на ЦК. На состанокот стана збор за актуелната политичка ситуација  во  државата и нејзиното влијание врз младите.

Централниот комитет на УМС констатираше дека Зоран Заев во изминативе три години само ги лажеше младите, но и дека повеќе никој не му верува. Младите се на страна на ВМРО-ДПМНЕ  и се за промени на секое поле  кои ќе ги  донесе обновата на Македонија.

На состанокот на ЦК е забележано и дека власта која играше на картата на младинска иселеност, ништо не направи да ја смени таквата состојба и да го спречи иселувањето, напротив иселувањето е зголемено.

СДСМ во изминативе три години направи толку штета, што последиците се најголема младинска невработеност во Европа, како и лоши услови за стартување на бизнис и никаква мотивација на младите за останување во државата.

Агонијата која СДСМ ја предизвика во државата мора да запре.

УМС на  ВМРО-ДПМНЕ е отворена за сите млади луѓе во Македонија кои не се согласуваат со лошите политики на оваа власт.

Во периодот што следи младите треба да бидат тие кои  ќе ги направат промените. Младите се тие кои што ќе ја предводат обновата.

 

  Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...