Костовски: Поминаа две години најлоши години од мандатот на Смилевски, две години на лаги, неработа и нефункционалност на општина Бутел

Интегрален текст од изјава за медиуми на Дарко Костовски, Претседател на ОК ВМРО-ДПМНЕ Бутел

Почитувани новинари, почитувани граѓани на општина Бутел,

Поминаа цели две години од мандатот на градоначалникот Велимир Смилевски, две најлоши години за општина Бутел, две години безидејност и тотална нефункционалност на општината.

Во рака ја држам предизборната програма на Смилевски и СДСМ којашто убедливо ја ветуваа на бутелчани давајќи збор дека целосно ќе ја исполнат. Со голема одговорност тврдам дека оваа програма или овие предизборни ветувања се најголемата лага во историјата на општина Бутел.

Почитувани, ќе ги набројам крупните проекти кои беа ветени а нема ниту желба, ниту абер, ниту способност да се остварат: гасификација во општина Бутел, поликлиника, парно греење низ целата општина, нова градинка во Расадник, градинка во Љубанци, уредување на коритото на река Серава, спортски центар во Бутел со рок 2018 година, противпожарен пункт во Расадник, зелени пазари, плоштад во Бутел 1, водовод во Љубанци и Љуботен и многу други помали но значајни проекти за граѓаните. Се е само празно слово на хартија стокмено во предизборна програма на СДСМ и Смилевски кои немаа ниту намера барем еден дел да реализираат.

Изминат е половина мандат, а 95% од проектите на оваа програма се немаат ниту започнато а камоли да разговараме за нивна реализација, лага до лага.

Иако изминативе две години општина Бутел вработи нови 150 лица, несоодветно одбрани, општината никогаш не била во полоша состојба од оваа а нејзини најголеми проекти се косење на трева и фарбање на огради во училишни дворови.

Почитувани,

Како ВМРО ДПМНЕ апелираме градоначалникот Смилевски општината да се фати за работа бидејќи страдаат граѓани. Кога здраворазумски ќе размислиме гледаме дека е поминат пола мандат на градоначалникот Смилевски а нема реализирано ништо од ветеното а тоа значи дека нема да сработи ништо до крајот на мандатот и затоа граѓаните на општина Бутел чекаат час поскоро Смилевски и оваа локална самоуправа да ги испратат во темните страни на историјата како најлоша локална самоуправа во историјата на општина Бутел.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...