Одговори на новинарски прашања на Цветан Трипуновски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање, новинар: Денеска премиерот повторно се предомисли за изборите и ги повика сите партии да бидат подготвени за 12 април, но, сепак остави една мала резерва во случај да стигне ратификацијата дека би било добро сите да го поместите. Дали вие сте подготвени за нешто такви?

Одговор: На лидерската средба во која што учествуваа сите политички партии беше утврдено дека изборите треба да се одржат на 12 април, односно техничка влада да се формира на 3 јануари 2020 година. Ние како политичка партија не гледаме посебна причина за одложување на изборите кои што ги најавува Заев.

Прашање, новинар: Во однос на ратификацијата дали според вас може собранието да се свика специјално, да има вонредна седница иако е распуштено или можеби во тој случај би се согласиле малку да го пролонгирате датумот?

Одговор: Како што кажав ние не гледаме причина да се одложат веќе закажаните избори за 12 април, а согласно процедурите на собранието и претседателот на собранието ќе се  одлучи дополнително дали има простор да се изгласа ратфикацијата или ќе треба да се направи некоја друга отстапка.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...