Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во срамниот процес на носење на Договорт со Грција, никој не може да ни забрано да бидеме Македонци

ВМРО-ДПМНЕ не беше дел од срамниот чин на менување на Уставот по Договорот од Преспа, ниту пак од постигнување на Договорот, ниту го легитимираше со потпис, објасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на кумановската телевизија Плус. Сепак тој кажа дека ако ВМРО-ДПМНЕ ја формира владата ќе има две можности.

-Првата, доколку имаме 80 пратеника и мнозинство од останатите заедници ние имаме можност да се вратиме чекор назад, но ако тоа не се случи одиме на второто Македонија на брза лента, реформи и одење напред, рече Мицкоски.

Сепак тој објасни што е клучно.

-Но, на граѓаните никој не може да им забрани да се себеименуваат како Македонци кои говорат македонски јазик, рече Мицкоски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...