Мицкоски: Она што беше пренесено од српскиот медиум за федерализација е дијаметрално спротивно на моите ставови, јас сум за Македонизација

Во интервјуто за „Журнал“, Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека она што беше пренесено по српските медиуми дека е за федерализација е дијаметрално спротивно на неговите ставови, бидејќи тој е за Македонизација. При што додаде дека Василевска даде демант, практично ги отфрли сите оние невистини кои што беа дел од тој текст.

-Тоа е она што можат несовесни новинари да го направат, да нанесат штета на процеси кои што практично не се такви какви што се прикажани, во рамките на тој текст. А, инаку лично мојот став е сосема спротивен на она што е напишано во тој текст напротив Македонија, јас тоа го промовирам во политиките, а тоа е „НЕ“ за Антиквизација, „НЕ“ за Севернизација, туку „ДА“ за Македонизмот. „ДА“ за Македонизација и тоа не е ексклузивно право на македонскиот народ. Туку на македонскиот народ и на сите кои што се родиле, живееле, се радувале, тагувале во оваа држава. Сите тие имаат право на тој Македонизам, нагласи Мицкоски

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...