Димков: За прв пат во историјата на македонскиот спорт се најавува протест

На денешната собраниска седница се обрати и пратеникот Трајче Димков од редовите на ВМРО-ДПМНЕ при што посочи дека зборот „ЌЕ“ постојано е во устата на пратениците на СДСМ и на самата власт, но реализација од „ЌЕ“ нема.

Вие понудивте 6 милионско решение. Од тие 6 милиони дали знаете дека само 15% се реализирани. 15% тоа е помалку од еден милион евра, а велите 6. Сега додавате 4. Со самата постапка дека нудите ново законско решение, го поправате претходното, ни потврдувате дека имате згрешено. Во континуитет од почетокот на носењето на законот, ви укажувавме, не слушате, додаде Димков.

Димков истакна дека за прв пат во историјата на македонскиот спорт се најавува протест. Требаше македонските спортисти во недела да излезат на протести, до таму стигна работата. Дури и земјоделците, вработените во образованието, вработените во затворите сите протестираа. И дојде ред и спортистите да излезат на протест.

Во врска со реализација на ваучер системот мора да се напомене дека во моментот не е многу практичен. Ви укажувам од луѓе. Од причини што најголем дел од спортските клубови што се натпреваруваат во втора, односно во трета лига останатите младински лиги во национални првенства се изземени од неговото користење, појасни Димков.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...