Мицкоски: Владата ја води државата во погрешен правец, изборите се логично решение за крајот на неспособната влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на телевизијата Шења истакна дека во едно демократска земја нормално е опозицијата да бара предвремени парламентарни избори се со цел да понуди нови политики и решенија за проблемите на граѓаните.

Како што рече Мицкоски ВМРО-ДПМНЕ барала предвремени парламентарни избори и поради тоа што владата на СДСМ не ја носи државата во нагорна насока, туку во погрешен правец и поради тоа логично е да има избори како крај за сите лоши политики кои што ги спроведуваа изминатиот период.

-Ние како политичка партија во неколку наврати во минатото баравме предвремени парламентарни избори бидејќи како основа на функционирањето на опозицијата е да бара предвремени парламентарни избори, се разбира и за тоа во секоја зрела демократија е добро да имаме опозиција која што ќе биде амбициозна, која што ќе сака да се натпреварува со власта во еден изборен циклус и да победи се разбира да понуди нови политики и нови решенија и тоа е добро. И второ затоа што оваа влада според нас, но и според огромно мнозинство на граѓаните и ако ги погледнете последните анкети ќе видите дека не ја води државата во нагорна насока, туку сосема спротивно и тоа во погрешна насока и мислам дека можеби требаше многу порано пред сето ова да ни се случи да имаме ние предвремени парламентарни избор, вели Мицкоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...