Милошоски:Граѓаните поради нарушеното достоинство и неиспонетите ветувања ќе ја казнат власта

Во интервју за Македонското Радио, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски истакна дека бројот на разочарани граѓани од власта кои сакаат нејзина смена е драстично поголем од бројот на граѓаните кои се задоволни од неа.

Она што го забележуваме кај граѓаните е дека се навредени од односот на власта кон уставниот суверенитет на Македонија и нарушеното достоинство што го направија со договорот од Преспа, но морам да потенцирам дека оваа власт нема да падне првенствено заради тоа. Оваа власт на Заев ќе замине во политичката историја заради разочарувањето на граѓаните од ветувањата неисполнети во здравството, образованието, земјоделието, односот кон странските инвестиции, владеењето на правото и неспособните општини. Сметам дека ваквите реални проблеми на граѓаните ќе доминираат и во нашата кампања и тие ќе бидат пресудни и при определувањето на граѓаните на тоа кому ќе го дадат гласот за своја доверба- рече Милошоски.

Незадоволството на граѓаните, според Милошоски, ќе биде преточено во пресврт на изборите на 12 април 2020 година кој оди во прилог на опозицијата.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...