Арсовски: Наместо суштински реформи во државата, СДСМ прави криминални афери

Верувам дека европските лидери и европските членки го следеа целиот процес на менувањето на Уставот и во низа на прекршувања на законите итн, додека сето тоа се случуваше во изминатиот период, додека се случуваше оној срамен референдум каде што се гласаше на 4 секунди, видовме дека на таков начин не се доаѓа во Европската унија и во целиот тој период додека ова се случуваше во државата се случуваше една друга работа за која што никој не внимаваше од страна на СДСМ и Власта, а каде што беше следена будно од очите на Европската унија а тоа е делото околу владеењето на правото, прваната држава, криминалот и корупцијата вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски во вечерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“ на ТВ Алфа.

Тој додаде дека наместо да се случуваат суштински реформи во државата секојдневно се случувале криминални скандали. Тука би го спомнал само неколку Фондот за иновации каде што се испумпаа 10 тици милиони евра, прислушување на судии и јавни обвинители каде што јавното обвинителство има отворено предмет но еве уште не знаеме до каде е разрешницата, туку следува Рекет 1, Рекет 2, изјави Арсовски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...