Заев и СДСМ нанесоа вистинска штета во земјоделието

Соопштение до јавноста, реакција на прес конференцијата на Трајан Димковски

Зоран Заев и СДСМ нанесоа вистинска штета во земјоделието.Слабиот откуп и ниските откупни цени се главниот проблем, поради кој земјоделците се на раб на егзистенција.

Никогаш во македонската историја не се случило земјоделците да ги корнат своите родни овошки и да ги фрлаат затоа што неможат со овоштарството да ги покријат основните трошоци.

Нивите се запуштени. Се помалку се сее.Власта три години со прст не мрдна.

Ништо од тоа што ветија не реализираа. Земјоделците ги живеат најлошите денови од своето работење.

Власта која крева вооружени специјалци против својот народ не заслужува да биде власт.

Зоран Заев и Трајан Димковски треба да знаат дека земјоделците не можат да ги излажат со исплата на субвенции за време на протест.Субвенциите се програма која повеќе од 10 години се исплаќа и тоа е нивно право.

На 12 април СДСМ заминува во историјата. Од 12 април ќе почне обновата на Македонија и враќање на гордоста ма земјоделецот.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...