Мицкоски: Ќе се залагаме за безусловна борба против криминал и корупција

Не треба да сте голем научник за да видите што треба да направите. Само треба да ги видите оние 4 услови кои што пред 18 месеци беа поставени, пред се и над се владеење на правото, нулта толеранција за корупцијата и криминалот. Вие не можете да одите во Европската Унија и да молите, да симулирате и да глумите дека сте за европски вредности а истиот ден кога одите таму на шверцерски начин во собранието со класична злоупотреба на европското знаменце да доставувате закон за опојни дроги, со фокус на марихуаната кој што е бизнис на вашето семејство или на неколкумина кои што се блиски до вас, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат.

Претседателот Мицкоски нагласи дека неговиот став е ист и непроменет а тоа е владеење на правото и безусловна борба против криминалот и корупцијата.

Мојот став и тогаш и сега е ист и непроменет, владеење на правото и безусловна борба против криминал и корупција. Вие не можете да правите од една страна коалиција со криминалот, а од друга страна да велите дека се борите против корупцијата  и криминалот, објасни Мицкоски.

Поврзани вести

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...