Димовски: Нема да ја прифатам тезата дека ние сме средена држава

Вечерва во емисијата „Топ Тема“ гостуваше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски кој посочи дека со залетаноста на оваа дипломатијата за овие две – три години, македонскиот народ не доби ништо за возврат.

Нема да ја прифатам тезата дека ние сме средена држава. Јас не знам дали има еден граѓанин надвор од зградата на Владата кој што мисли дека сме средена држава било во делот на правосудството, било во делот на функционирање на администрација, истакна Димовски.

Димовски додаде дека во Извештајот на ЕУ ги критикуваат овие две области. Тоа се забележува,м се нотира, луѓето гледаат, чувствуваат. Владата не ги прифаќа пораките кои што ги праќа ЕУ преку Извештаите.

Залетаноста која што ја покажа македонската дипломатија во последните две – три години е на нездрави основи. Проценката не е направена точно. Заради тоа што цената која што ја плаќаме и она што ќе го добиеме за возврат не е тоа, тоа, нагласи Димовски.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...