Димков: ВМРО-ДПМНЕ како партија од секогаш се има залагано за создавање на подобри услови во АРМ за модернизација

На денешната собраниска расправа се обрати и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајче Димков кој посочи дека ВМРО-ДПМНЕ како партија од секогаш се има залагано и вложувано за создавање на подобри услови во АРМ за модернизација.

Законот за класифицирани информации е шест пати менуван, дополнуван и усогласуван со потребите од областа. Меѓутоа и усогласуван со потребите на законите со кои имаат допирна точка. Нудите ново законско решение кое е делумно ги содржи и претходните делови од законот, влегува со нов момент со крипто заштита и дел се усогласува со европската регулатива. Се согласуваме со тоа со можност нели Македонија што подготвена да го дочека влезот во НАТО, појасни Димков.

Димков додаде дека ВМРО-ДПМНЕ како партија во согласност со дефенираните стратешки цели за полноправно членство во НАТО и ЕУ години наназад активно и континуирано вложуваше , и е на браникот на да се вклучи во сите процеси за целокупниот спектар на реформи за создавање на подобри услови во АРМ за модернизација. Се со цел за остварување на заедничките вредности и интереси и учество во колективната одбрана на НАТО и ЕУ.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...