Муцунски: Дипломатијата потфрли- Одговорност мора да има

Во вечерашната емисија „Топ Тема“ на телевизија Телма гостуваше меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски. Тој кажа дека владата имала наивен пристап кон процесите и дека веќе подолго време имало сигнали дека има проблеми кои што ќе значат блокирање на процесите на отворање на пред пристапните преговори.

– Ако добро се сеќавам министерот за надворешни работи и вице- премиер за европски интеграции во последните наврати во Париз кога беа на посети не беа примени на ниво кое што е соодветно на нив. Ако добро се сеќавам не беа примени од францускиот министер за надворешни работи . Сето тоа ме води до еден заклучок дека подолг период имаме сигнали дека има одредени предизвици и проблеми кои што може да значат блокирање на процесот на отворање на пред пристапни преговори и мислам дека можела дипломатската активност да биде многу посилна кажа Муцунски.

Муцунски додаде дека треба да се побара одговорност од политичарите како министри и други лица вклучени во овој процес но и да се забележи фактот кога последен пат имало официјална и работна посета на високо ниво во Париз.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...