Мицкоски:Сите други се виновни само Заев не ја превзема одговорноста за поразот кон патот на ЕУ

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата„КланДебата“ укажа на видеото кое се појави на социјалните медиуми позади кој стојат претседателот и заменик претседтелот на СДСМ во кој они практично велат дека Христијан Мицкоски бил човекот кој бил најсреќен што Македонија не добила датум за отпочнување на преговори и тоа е спротивно на тоа дека СДСМ ја признаваат неговата улога како опозиција во рамките на тие процеси.

-Иако беа и малку доблесни и малку не беа лицемерни и дволични и себично ги гледа работите ,доколку се обидеа објективно да го видат проблемот ќе видеа дека сите ние допринесовме во тој процес со исклучок на нив односно сите ние можеби за нив сме виновни, виновна е опозицијата, виновни се неколку земји во ЕУ, а само одговорноста не е кај нив, односно кај Зорана Зев и СДСМ, истакна претседателот Мицкоски.

Мицкоски потенцираше дека тоа е погрешно, бидејќи јасно беа поставени целите коишто Република Македонија требаше да ги исполне.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...