Мицкоски: Мора еднаш да се стави крај на злоупотребите, да се види потеклото на имотот на политичарите без оглед на тоа кој е и од каде е

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утринава гостуваше на емисија „Стадион“ на „Канал 77“ каде што посочи дека време е да се стави крај на злоупотреби, и да се преиспита потеклото на имотот на политичарите кои се богатат преку ноќ.

Имаше порано политичари кои велеа дека се просечни бизнисмени, а денеска за жал во политиката имаме политичари кои што се натпросечни бизнисмени. И тоа го стекнале благодарение на поволностите во политиката.

Без исклучоци и без никаква задршка, без никаков пардон јас сум за тоа да се провери потеклото на имот на секој еден политичар, истакна Мицкоски. Мицкоски додаде дека треба да се види потеклото на имот кога влегол во политиката. Секој треба да подлежи на еден вид таква ревизија да се види потеклото на имот на политичарот, да се види како од просечен политичар стануваат просечни бизнисмени.

Да се види колку данок платиле, како се стекнале со тоа богатство, скриено, нескриено, тајно богатство. Ние еднашка мора да ставиме крај на злоупотребата. Но јас не сум само за политичарите, јас сум за сите, појасни Мицкоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...