Мора да престане агонијата која што ја донесе СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе го врати достоинството на народот во Македонија

Интегрален текст од изјава за медиуми на Коце Трајановски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани,

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со акцијата „Разговори за обнова на Македонија“. Ме радува големиот одѕив  на народот на овие средби коишто ги има ВМРО-ДПМНЕ. Ние мораме да го вратиме достоинството на народот во Република Македонија.

Мора да престане агонијата  која што  ја има во Република Македонија. Мора оваа власт да си замине, бидејќи го сруши достоинството на народот во Република Македонија.

Тие владеат со страв, со заплашување, го потценуваат народот, а народот масовно се иселува. Ние затоа ќе ја обновиме Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните избори. Победата на ВМРО-ДПМНЕ на следните избори ќе значи враќање на државата на народот.

Владата на Заев мора да падне. Мора да падне поради тоа што нема реформи, има многу рекет, криминал, неработење. Затоа ВМРО-ДПМНЕ кога ќе дојде на власт ќе ја обнови Република Македонија.

Што се однесува до датум за преговори на Република Македонија со Европската Унија , ВМРО-ДПМНЕ и сите граѓани го посакуваме тој датум, меѓутоа тешко се добива датум за преговори доколку во државата нема реформи,  пред се судски реформи,   доколку има рекет,  криминал,  непотизам и неработење.

 

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...