Датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ како да отвори една нова “пандорина кутија”!

Датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ како да отвори една нова “пандорина кутија”!

Па така, имаме прилика да гледаме оправдувања од типот “иако владата на Заев направила буквално се, сигналите од ЕУ биле толку лоши, што изгледале безнадежни” … па, ни се сервира тезата дека “одлуката на Советот на министри да ја предаде одлуката на Европскиот совет се толкува како сигнал за оптимизам” … па, Заев се “стегна” на пат за Брисел … па, флоскули од типот “требало да се види од кај сме тргнале и до каде сме стигнале” … па, “владата и Заев не посветиле доволно внимание за лобирање кај Макрон” … за да доживееме “кулминација” со филозофската мудрост “само тој што не весла има време да го ниша чамецот” …

Толку многу стана дегутантно и небулозно, што дури и паднаа “сериозни” предлози Заев да си се врател дома, макар и со подвиткан опаш и веднаш да закажел лидерска средба со Мицкоски, Ахмети и останатите лидери, да го исклучел телефонот за повици од ЕУ и да изграделе заеднички оперативен план за наредната година до изборите. А, во меѓувреме, Заев заедно со Мицковски да ги посетеле Пекинг, Њу Делхи и Москва да “соберат” инвестиции!

А, ако ВМРО-ДПМНЕ одбие, значело дека немаме никаков план што понатаму и дека опозицијата ќе ликувала доколку не сме добиеле датум за преговори.

Тоа што никој од криминално-рекетарскава и крајно неспособна влада на Заев не побара оддвојување од Албанија и тоа што Грција жестоко се спротивставила на идејата Македонија да се одвои од Албанија – тоа не е важно? Тоа не вреди да се коментира?

А суштината за која оваа власт не збори, е тоа што една жива реформа не направија и ја потонаа земјата во криминал и корупција. Нема една добра работа поради која народот може да ги пофали. Овие арамии се на власт за да крадат. Датумот за преговори се проблематизира затоа што главен проблем е оваа влада која нема резултати.

Да сме на чисто, се, освен безусловен датум е еднакво на катастрофален пораз и неуспех за Заев и СДСМ!

Нема Македонец, нема граѓанин на Република Македонија (без разлика на верска, политичка или било каква друга припадност) што не сака да ја види државава како оди напред и станува дел од ЕУ. И ќе биде повеќе од тажно граѓаните на Република Македонија да бидат казнети поради неспособноста на Заев и бандата околу него. Но, да не се лажеме, одговорноста е само негова и ничија друга!

#КриминалноРекетарскаВлада
#Оставка
#ПредвремениПарламентарниИзбори

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...