Заев и неговата криминогена клика немаат капацитет да ги водат преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Соопштение до јавноста – реакција на изјавата на Зоран Заев

Предвремени парламентарни избори мора да има. Без разлика дали Македонија ќе добие датум или не, државата не може да продолжи со криминогената клика на Заев.

Криминалот, корупцијата и рекетот не може и не смее да продолжат. Се додека на власт е Заев државата ќе тоне во криминал.

Доколку има датум и Македонија да треба да отпочне преговори Заев и неговата криминогена клика немаат капацитет да ги водат преговорите и нема да можат ништо да сработат.

ВМРО-ДПМНЕ со своите меѓународни активности направи се за Македонија да отпочне преговори. СДСМ и нивната криминогена политика се главните виновници доколку не добиеме датум за преговори.

Зоран Заев во изминативе три години владее со криминал и корупција.

Зоран Заев е единствен аболициран премиер во Европа.

Зоран Заев владее со насилие.

Начинот со кој Заев владее со државата го гледаат нашите меѓународни партнери.

Македонија не може да тргне напред со Зоран Заев. Македонија не смее да биде казнета заради Зоран Заев. Македонија треба да добие датум и потоа да се избере нова власт која што ќе има капацитет да ги реализира неопходните реформи. На Македонија и треба обнова.

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...