Прилепчани директно ја чувствуваат неспособноста, неработењето и негрижата на Јовановски и власта на СДСМ

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Петар Ристeски, Претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп

Почитувани,

Две години СДСМ во Прилеп се две години измами, криминал, неработа, неспособност, непотизам од градоначалникот Илија Јовановски.

Наместо живот во Прилеп, градоначалникот Јовановски и СДСМ донесоа лаги и манипулации за Прилепчани.

Ветуваа се’ и сешто, ветуваа европски Прилеп, ветуваа мал милион инфраструктурни проекти и решенија, а реалноста е катастрофални седум проценти реализирани капитални инвестиции во тековната 2019-та година.

Еве јавно го прашуваме градоначалникот Јовановски каде се ветувањата за 2 нови спортски училишни сали, за две обиколници, за реконструкција на Старата чаршија, за нови градинки, ново училиште, реконструкција на соколаната, ставање во функција на Универзалната сала и затворениот базен во сала „Македонија“?

Што се случи со ветувањето за поддршка на младите и нивните бизнис идеи, кои како никогаш порано се иселуваат од Прилеп и заминуваат во потрага за подобар живот?

Почитувани,

Се што кажаа, се излажаа. Немаат ништо реализирано за подобар и поквалитетен живот за Прилепчани.

Стопанството и економијата тонат, а нивното владеење не донесе ниту едно ново вработување и ниту една нова инвестиција во индустриските зони.

Наместо проекти и мерки, наместо вработувања на квалификувани луѓе, градоначалникот Јовановски ги вдомува своите најблиски по локалните и државните институции. И врши партизирање на институциите.

Тешко на Прилепчани со вашиот прав пат кој донесе за 60% повисоки сметки за вода, наместо ветените за 20% пониски од градоначалникот Јованоски.

Тешко на Прилепчани со вашата ароганција, со вашето дрско однесување и секојдневно понижување.

Наместо ветувањата за нов театар, чист воздух и здрава еколошка средина, како и спортско рекреативен центар кај вештачкото езеро, на Прилепчани им возвративте со двојазични табли, деградирање на делото и борбата на хероите од НОБ и понижување на нивната вековна борба за самостојна држава Република Македонија.

Почитувани,

Ова  накратко нивното блескање, вака Прилеп блеска односно уназадува во изминативе две години кои ќе бидат запомнети како најцрните денови од неговото постоење.

За сите овие мегаломански лаги и сето ова патолошко лажење, Прилепчани со нетрпение чекаат да ви пресудат на избирачките места.

Прилепчани директно ја чувствуваат неспособноста, неработењето и негрижата на Јовановски и власта на СДСМ.

Затоа следува обнова на државата. Многу набрзо доаѓа обнова на Прилеп од луѓе кои сериозно ќе го придвижат градот и државата. И ќе работат исклучиво во интерес на граѓаните. Расчистуваме со оваа ненародна, политичка хунта, со ова злосторничко здружување кое ги тероризира, понижува и растура македонскиот народ и нашата држава Република Македонија.

Поврзани вести

Мицкоски: Владата одби да разговара за нашиот предлог за субвенција од 50% за трошоци на бруто плата, односно до 27 илјади денари по вработен, не е време за политика туку спасување на економијата

Интегрален текст од прес конференција на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Оваа вонредна...

Ја повикуваме Шекеринска јавно да ги објави исплатите од државниот трезор што се на име на министерство за одбрана и таму ќе видиме 1.4 милиони денари за патувања и ручеци за само 4 дена

Соопштение до јавноста, реакција на изјавата на Радмила Шекеринска Шекеринска освен тоа што во...

Советничка група на ВМРО ДПМНЕ:И профитерството на Петре се претера, скопјани му даваат повеќе од 100 евра само Шилегов да засука ракави и почне да работи

Соопштение до јавноста Почитувани, Најновата кампања на градоначалникот Шилегов е насловена „пратете фотографија од...

Стојаноска: Со серијата пропусти Филипче го загрозува здравјето на граѓаните, затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе и кривична пријава до надлежното ЈО за загрозување на здравјето на граѓаните

Интегрален текст од прес конференција на Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ  Почитувани,...

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....