Николоски: Заев со променето име и штетен договор со Бугарија не успеа да добие датум, а камо ли да почне со преговори со ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервју за порталот Лидер изјави дека владата на Заев има катастрофално неспособна дипломатија, затоа што со променето име, штетен договор со Бугарија и со сите национални концесии кои ги направија не може да добијат датум за преговори, а камо ли да почнат со преговори за членство во Европската Унија.

-Жалната вистина е дека во октомври 2019 година со променето име, со лош договор со Бугарија, владата на Заев не ни успева да добие датум за почеток за преговори, а камо ли да почне со преговори и затоа моите прогнози можат да водат само кон едно, а тоа е оставка на владата на Заев веднаш и брзи предвремени избори на кои што ќе дојде до промена на владата и една влада на ВМРО-ДПМНЕ способна и посветена да се обиде барем наредната година да почнеме преговори за членство во ЕУ да не изгубиме уште една година, потенцираше Николоски.

Тој истакна дека и одлуката на Заев и владата да направат договор за пакет со Албанија се покажа како погрешна и сега наместо да ја признаат грешката и да си поднесат оставки тие се однесуваат како да не се од тука и секаде го бараат виновникот освен во самите себе.

-Гледаме се однесуваат како да не се одовде, Османи си замина до Луксембург, не слушнавме дека некој го примил досега, Димитров беше до Брисел исто не слушнавме дека било кој го примил сега Заев најавува дека ќе патува и втората несериозност, патуваат и министерот за надворешни и потпретседателот за европски прашања двајца луѓе некоординирани меѓу себе кај исти луѓе бараат средби. Ова значи дека Македонија има катастрофална неспособна дипломатија, нагласи Николоски.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...