Николоски ексклузивно за Лидер.мк: Владата на СДСМ и Заев не баралe раздвојување на Македонија од истиот пакет со Албанија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во вечерашното интервју за порталот Лидер.мк откри една ексклузивна вест каде што истакна дека при средба со еден министер за европски прашања од голема европска држава му било кажано дека владата на СДСМ и Заев не бара од Европската унија раздвојување на пакетот на Македонија од истиот пакет со Република Албанија.

-Во петокот имав состанок со еден министер за европски прашања на една од најголемите држави во Европската унија и со тој истиот човек Бујар Османи имаше средба со тој истиот човек. Го прашав директно што мислете за раздвојување на Македонија и Албанија за почеток на преговорите, рече нашата држава е против.  Јас му велам добро дали било кој од македонската влада вклучително и нас состанокот кој што го имавте бар од вас раздвојување, ми одговори не, вели потпретседателот Николоски .

Тој смета дека доколку Владата на СДСМ била паметна влада ќе лобирала цела година во европските држави и ќе барала одвојување од истиот пакет со Албанија, додавајќи дека само поради не спроведување на реформи, криминалот и корупцијата Македонија се наоѓа тука каде што е во моментот.

-Паметна влада кога лани кога се создаде групата и кога Македонија и покрај тоа што Заев потпиша на 17 јуни промена на име, веќе на 29 јуни Европската унија му кажа нема датум за преговори. Паметна влада тие година дена ќе ги искористеше во лобирање, од авион немаше да слези од главен град во главен град да бара државата да се одвои и да бара листа што треба реформи да направи за оваа година да добие датум. Но, наместо тоа тие останаа да се корумпираат дома и да бараат милиони евра и затоа сме овде каде што сме, нагласи Николоски.

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...