Здравствениот систем со Владата на СДСМ доживеа колапс

Соопштение до јавноста, реакција на соопштението на СДСМ

Здравствениот систем со Владата на СДСМ доживеа колапс.

Министерувањето на Венко Филипче поминува во знакот на сомнителни тендери и распродажба на јавното здравство.

Се што вети Заев и Филипче не исполнија. Не направија ништо за јавните здравствени установи, ниту реновираат, ниту опремуваат. Нема ништо од новиот клинички центар.

Здравствениот систем според владата на СДСМ функционира со „ЌЕ“. Наместо подобро здравство, пациентите од СДСМ добија само криминални тендери.

Мерката со која се фали Филипче за укинување на квотите на лекови, не се знае како ќе продолжи самата реализација.

Време е да се стави крај на овој хаос, време е да се распишат предвремени парламентарни избори и да започне обнова на Македонија.

 

 

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...