Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Одговор на новинарско прашање на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Прашање: Веќе е се поизвесно дека нема да се добие датум за преговори со ЕУ, но премиерот денеска изјави дека е оптимист. Дали сте и вие оптимисти и ако не се добие кој ќе биде главниот виновник?

Одговор: Ние веруваме дека Македонија е по подготвена од било кога да добие датум за преговори и ние секаде каде што имаме прилика лобираме да го добиеме оној очекуван  датум за преговори коишто е очекуван можеби повеќе од 10 години. Граѓаните не смеат и државата да бидат казнети заради недомаќинското и неморалното работење на Зоран Заев и владата на СДСМ. Но, ние поодамна предупредувавме на ова дека е можно заради сите оние коруптивни скандали и заради она несериозно работење на владата на Зоран Заев  да граѓаните и државата бидат казнети со недобивање на  очекуваниот датум за преговори. Така да единствено нешто што го интересира Зоран Заев е да неговите фирми и фирмите на фамилијата Заеви  и сите оние останата и функционери од СДСМ да направат што повеќе капитал  и пари во моментов на конто на државата и  да ги искористат своите позиции за зголемување на својот капитал и своите банкарски сметки, додека пак датумот за преговори воопшто и да не му е важен на Зоран Заев и  на  СДСМ. Така да единствено решение и излез доколку не се добие или и доколку  се добие било каков датум за преговори дали со услови или било како и да е, излез за моменталнава ситуација  во државава којашто ни се случува сега во моментов каде што тонеме на секое поле е предвремени парламентарни избори за коишто се повеќе се очекува и се знае дека се неизбежни, се со цел државава да излезе од ситуацијата во која се наоѓа.

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...