Јанушев: Македонија го има Заев кој ја потона земјата во криминал и корупција

Додека ВМРО-ДПМНЕ се обидува да обезбеди мнозинство во Собранието на Република Македонија за предвремени парламентарни избори, водачот на криминално-рекетарската банда на власт – Зоран Заев е против и вели дека и да нема датум за почеток на преговори, предврмени избори нема да има.

И тоа речиси во истовреме кога Блумберг јавува дека Франција и Холандија инсистираат дека ЕУ не е подготвена да разговара за можноста за прием на нови членки и бараат претходно да има целосно реформирање на процесот на проширување на ЕУ, при што преговорите да бидат постепени, поконкретни во придобивките за државите – кандидати, но и реверзибилни врз основа на постигнатите реформи.

И додека власта брифира дека средбата Меркел – Макрон е за интеграциите на Македонија, светските медиуми тврдат дека е за Брегзит. И, не дека Македонија има лоша среќа, туку проблемот е што Македонија го има Заев кој ја потона земјата во криминал и корупција.

Без реални реформи, без да се одработи “домашното”, со уништена економија, со народ на “питачки стап”, со катастрофа во здравството, потценувајќи го чесниот земјоделец, со безидејноста во образованието, спортот и културата, со рекет кои “како пупка” ја отворија Република Македонија, со “блескањето” на диригираното судство и обвинителство, сме се подалеку и подалеку од ЕУ!

#КриминалноРекетарскаВлада
#Оставка
#ПредвремениПарламентарниИзбори

Поврзани вести

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...