Николоски на средба со Сенаторите Кандура и Пелегрини од партијата Лега на Салвини

Во рамките на својата работна посета на Рим, утрово Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски оствари работна средба со Сенаторот Масимо Кандура и Сенаторот Емануел Пелегрини.

Сенаторот Емануел Пелегрини и сенаторот Масимо Кандура се дел од парламентарната делегација на Италија во парламентарното собрание на НАТО и се членови во комитетот за Правда на Република Италија. Сенаторите Кандура и Пелегрини се членови на највисокото раководство на партијата Лега на Салвини, а Сенаторот Кандура е и директор на Фондацијата Италија – Соединети Американски држави.

На средбата се разговараше за продлабочување на соработката помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и партијата Лега, како две партии од десниот политички спектар како и подобрување на односите помеѓу Македонија и Италија.

Беше констатирано дека и Македонија и Италија се соочуваат со истите проблеми кога владее левицата. Корупција, нарушување на системот на владеење на правото, миграција како и силно влијание на политиките на Сорос.

Договорено е двете партии да продолжат со соработката. При што партијата Лега ќе оствари и возвратна посета на ВМРО-ДПМНЕ во Македонија во следните месеци, а договорено е и средба на највиско ниво во блиска иднина.

Николоски исто така ги информираше соговорниците за корупцискиот скандал „Рекет“, лошата економска состојба и катастрофалните економски политики на Владата, како и слабата реализација на реформи, за зголемиот криминал и корупција во Република Македонија. Беше констатирано дека ова лошо владеење мора да заврши со оставка на Владата на Заев и брзи предвремени избори.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE

Поврзани вести

Мицкоски до просветните работници: Заев не ја зголемува вашата плата, туку ви одзема од вашата плата која ви е гарантирана со закон и колективниот договор во образованието

Интегрален текст од видео обраќање на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани наставници и...

Арсовски: Цели 5 месеци Русковска, Јовевски, Заев си играат со интелигенцијата на граѓаните и се обидуваат да го прикријат најголемиот криминален скандал во Македонија

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...

Кирков: Негрижата и масакрот на било кое животно користејќи дури и единици на Армијата на Република Македонија е само одлика на владеењето на Влада кон заштитата на животинскиот свет

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Стефан Кирков Почитувани, Пред само 3...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски оствари средба со Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, г. Јоханес Хан

Соопштение до јавноста Почитувани, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски денес оствари средба со...