Стојаноска: И да добиеме датум тој ќе биде условен, заедно со него ќе добиеме листа со приоритети, како што е правниот систем и борбата со корупција и криминал

Пратеничката Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ денеска при своето гостување на емисијата „Само Вистина“ посочи дека и да добиеме датум тој ќе биде условен, а заедно со него ќе добиеме и листа со приоритети кои треба да се решат во државата, како што е правниот систем и борбата со корупција и криминал.

-ВМРО-ДПМНЕ како партија не само што очекува туку силно се надева и силно работеше на тоа изминатиот период. Не само од кога имаме нов претседател од 2017-та година туку и наназад. Едноставно датумот за влез во ЕУ мислам дека е заслужен уште 2009-та година, појасни Стојаноска.

Taa додаде дека она за што СДСМ силно се чукаше во гради и го критикуваше ВМРО-ДПМНЕ сега се поистоветува со истото.

-Датумот јас чисто се сомневам дека би бил чист. Еве и да го добиеме било каков и условен, најпрво што ќе добиеме е една листа што приоритет ќе биде правото и правниот систем, правната држава и борбата со корупција и криминалот, истакна Стојаноска.

Стојаноска рече дека тоа и ни го кажа и францускиот амбасадор Тимоние, тоа ни го кажуваат сите, условена ни е препораката заедно со Албанија. Министерот за евроинтеграции Османи токму на тоа и требаше да делува, а не да оди и да ги снима двојазичните табли.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...