Стојаноска: Буџетот за оваа година е за 700 милиони евра поголем од последниот буџет кој го креираше владата на ВМРО-ДПМНЕ

Дафина Стојаноска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница потенцираше дека буџетот за 2019 година изнесува 3.7 милјарди евра, односно за 300 милиони евра поголем од претходниот составен од претходната влада, а 700 милиони евра поголем од последниот буџет кој го креираше владата на ВМРО-ДПМНЕ.

-Денес расправаме за ребаланс на најголемиот буџет во историјата на Република Македонија заради тоа што оваа влада успеа да реализира капитални инвестиции од 28.2% , и заради тоашто се докажа дека буџетот за 2019 година бил нереален, напумман и наполнет со шарени лаги, посочи таа.

Пратеничката Стојаноска при своето обрќање посочи дека министерката за финансии, Нина Ангеловска на комисијата за финансирање на буџет не присуствула цели два дена и ја искажа нејзината „загриженост“ и незадоволство за неангажираноста на Ангеловска.

-Ова е игнорантен однос кон сите пратеници а посебно кон пратеницит е од мнозинството кои ќе гласаат за и кој силно се борат тука да одбранат нешто што не е за бранење, а прва што треба да го брани е министерката и барем да слуша, додаде Стојаноска.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...