Пешевска: Ситуацијата во државата со загадениот воздух е алармантна

На денешната собраниска седница имаше обраќање пратеничката од редовите на ВМРО ДПМНЕ Жаклина Пешевска. Таа кажа дека состојбата со загадениот воздух во државата е алармантна и дека владата не превзема ништо.

– Како прв приоритет кој требаше да ви биде требаше да биде чистиот воздух . Вие на власт дојдовте со кампања за загадениот воздух ги носевте белите маски , шетавте по улици а сега е уште позагаден воздухот ама вас ве нема со бели маски и ве нема по улици кажа Пешевска .
Пешевска додаде дека владата за да прекрие дека состојбата со загадениот воздух е катастрофална таа ги остава општините без мерни станици за мерење на загадувањето но и дека и во оние општини каде што има мерни станици намерно се исклучени за да не работат и ги посочи примерите со градовите како Кочани, Гази Баба и во многу други.

Поврзани вести

Николовска: Третата фирма која добила лиценца за марихуана е во сопственост на Митра Лазарова, мајка на близок до власта и сопственик на НИКОБ обезбедување Кирил Лазаров

Интегрален текст од прес конференција на Ружица Николовска Почитувани, Случајот “Канабис-милионите на Заев” зема...

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Вашиот страв и паника е очигледен и тоа нема да ме спречи да се обидам да ги заштитам институциите

Дамјан Манчевски денеска обвини дека министерката Невенка Стаменковска-Стојковски покажува елементарно непознавање на нејзините надлежности....

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор и на Пристапниот протокол за членството на Грција и Турција во Северно-атланската Алијанса (НАТО)

Интегрален текст од изјава за медиуми – Никола Мицевски, координатор на  ВМРО-ДПМНЕ во Собранието...

Мицкоски: Аферата Кеш го уклучува алармот за борба против криминалот, ќе поднесеме Закон за потекло на имот на политичари, бараме итна истрага за делувањето на обвинители и судии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани,...